Baller Awards

The 2023 World Championships WAG Team Master List

Lorrane Oliveira, Flavia Saraiva, Rebeca Andrade, and Jade Barbosa – four members of Team Brazil

Now that nearly every federation has officially named teams for this year’s world championships, we’re happy to present the full rosters below, along with lists of all of the individuals who qualified through the continental championships as all-arounders or through the world cup series as specialists.

We’ve been tracking the qualifying competitions and roster changes all season, so our lists below include all of our notes relating to injuries and other reasons for withdrawing, and we’ll continue to update these as we find out more information over the next week leading up to qualifications.

Teams

A total 24 women’s teams (up to 120 women) qualified by NOC, including the top 8 from qualifications at the 2022 world championships and an additional 16 from the 2023 continental championships series. The qualifiers include 13 from Europe, 5 from the Americas, 4 from Asia, 1 from Africa, and 1 from Oceania.

2022 WORLD CHAMPIONSHIPS
United States Simone Biles, Skye Blakely, Shilese Jones, Joscelyn Roberson, Leanne Wong (alternate: Kayla DiCello)
Great Britain Ondine Achampong, Ruby Evans, Georgia-Mae Fenton, Jessica Gadirova, Alice Kinsella (alternates: Poppy Stickler, Becky Downie)
Canada Ellie Black, Cassie Lee, Ava Stewart, Aurélie Tran, Rose Woo (alternate: Frédérique Sgarbossa)
Brazil Rebeca Andrade, Jade Barbosa, Lorrane Oliveira, Carolyne Pedro, Flavia Saraiva, Julia Soares (alternate to be selected from among these six)
Italy Angela Andreoli, Arianna Belardelli, Alice D’Amato, Manila Esposito, Elisa Iorio (alternate: Veronica Mandriota)
China Huang Zhuofan, Ou Yushan, Qiu Qiyuan, Wu Ran, Zhang Qingying, Zhou Yaqin (alternate to be selected from among these six)
Japan Ashikawa Urara, Fukasawa Kokoro, Hatakeda Chiaki, Kishi Rina, Miyata Shoko (alternate: Sakaguchi Ayaka; as of August 20, Watanabe Hazuki, who was originally named to the team, has withdrawn due to an ACL injury and was replaced by Hatakeda, with Sakaguchi stepping into the alternate role)
France Marine Boyer, Lorette Charpy, Mélanie De Jesus Dos Santos, Coline Devillard, Djenna Laroui, Morgane Osyssek (alternate to be selected from among these six)
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS – April 11-16
Netherlands Eythora Thorsdottir, Vera van Pol, Sanna Veerman, Naomi Visser, Sanne Wevers (alternate: Tisha Volleman)
Hungary Csenge Bacskay, Lili Czifra, Greta Mayer, Zoja Szekely, Nikolett Szilagyi (also originally named to the six-person squad was Zsofia Kovacs, who has withdrawn after tearing her ACL while training on 9/23)
Romania Ana Barbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarta, Ella Oprea, Andreea Preda, Sabrina Voinea (alternate to be selected from among these six)
Belgium Maellyse Brassart, Fien Enghels, Erika Pinxten, Yléa Tollet, Jutta Verkest (alternate: Margaux Dandois)
Spain Laura Casabuena, Laia Font, Laia Masferrer, Ana Perez, Alba Petisco, Sara Pinilla (alternate to be selected from among these six)
Germany Meolie Jauch, Emma Malewski, Lea Marie Quaas, Pauline Schäfer, Karina Schönmaier, Sarah Voss (alternate to be selected from among these six)
Sweden Alva Eriksson, Elina Grawin, Tonya Paulsson, Emelie Westlund, Jennifer Williams (alternate: Maya Ståhl)
Finland Misella Antila, Ada Hautala, Malla Montell, Adeliina Siikala, Kaia Tanskanen, Olivia Vättö (alternate to be selected from among these six)
Austria Leni Bohle, Bianca Frysak, Selina Kickinger, Carina Kröll, Charlize Mörz (alternates: Jasmin Mader, Elisa Hämmerle)
Czechia Sona Artamonova, Klara Peterkova, Dominika Ponizilova, Lucie Trnkova, Alice Vlkova (nominative, alternate TBD)
OCEANIA CHAMPIONSHIPS – May 6
Australia Georgia Godwin, Kate McDonald, Ruby Pass, Breanna Scott, Emily Whitehead (also originally named to the six-person squad was Miella Brown, though she was injured while competing on 9/15 and is no longer able to take part; non-traveling alternate: Macy Pegoli)
AFRICAN CHAMPIONSHIPS – May 26-27
South Africa Caleigh Anders, Naveen Daries, Shanté Koti, Garcelle Napier, Caitlin Rooskrantz
PAN AMERICAN CHAMPIONSHIPS – May 26-28
Mexico Paulina Campos, Natalia Escalera, Cassandra Loustalot, Alexa Moreno, Ahtziri Sandoval (alternate: Greys Briceño)
Argentina Brisa Carraro, Milagros Curti, Lucila Estarli, Nicole Iribarne, Leila Martinez (as of September 14, Meline Mesropian, who was originally named to the team, has been replaced by Carraro)
ASIAN CHAMPIONSHIPS – June 10-18
South Korea Eom Dohyun, Lee Dayeong, Lee Yunseo, Shin Solyi, Yeo Seojeong
Taiwan Huang Tzu-Hsing, Lai Pin-Ju, Liao Yi-Chun, Lin Yi-Chen, Ting Hua-Tien, Wu Sing-Fen (nominative; alternate to be selected from among these six)

Individuals | Continental Championships

A total of 49 individual athletes from NOCs qualified nominative spots based on their all-around finish (2 per NOC without a team qualified) at continental championships, including 23 from Europe, 11 from the Americas, 8 from Asia, 4 from Africa, 2 from Oceania, and 1 guaranteed host country spot (which was not needed, and was reallocated to the host continent’s all-around pool).

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS – April 11-16
Maria Tronrud (Norway) Barbora Mokosova (Slovakia)
Emma Slevin (Ireland) Anna Lashchevska (Ukraine)
Lucija Hribar (Slovenia) Camille Rasmussen (Denmark)
Caterina Cereghetti (Switzerland)* Lena Bickel (Switzerland)
Sevgi Kayisoglu (Türkiye) Athanasia Mesiri (Greece)
Filipa Martins (Portugal) Paloma Mintcheva (Bulgaria)*
Zala Trtnik (Slovenia) Thelma Adalsteinsdottir (Iceland)
Ilona Krupa (Ukraine) Mafalda Costa (Portugal)
Halle Hilton (Ireland) Lihie Raz (Israel)
Christina Zwicker (Croatia)* Mari Kanter (Norway)
Margret Kristinsdottir (Iceland) Bengisu Yildiz (Türkiye)
Valerija Ratobilska (Latvia) Celeste Mordenti (Luxembourg)**
Kaja Skalska (Poland)* Anastasija Ananjeva (Latvia)*
Anny Wu (Switzerland)*
OCEANIA CHAMPIONSHIPS – May 6
Reece Cobb (New Zealand) Madeleine Marshall (New Zealand)
AFRICAN CHAMPIONSHIPS – May 26-27
Kaylia Nemour (Algeria) Jana Abdelsalam (Egypt)
Sandra Elsadek (Egypt) Lahna Salem (Algeria)
PAN AMERICAN CHAMPIONSHIPS – May 26-28
Sydney Barros (Puerto Rico)* Olivia Kelly (Barbados)
Karla Navas (Panama) Ginna Escobar (Colombia)
Alais Perea (Ecuador) Lynnzee Brown (Haiti)
Makarena Pinto (Chile) Yiseth Valenzuela (Colombia)
Franchesca Santi (Chile) Lana Herrera (Panama)
Ana Karina Mendez (Peru) Stella Diaz (Puerto Rico)*
ASIAN CHAMPIONSHIPS – June 10-18
Rifda Irfanaluthfi (Indonesia) Aleah Finnegan (Philippines)
Dildora Aripova (Uzbekistan) Milka Gehani (Sri Lanka)
Aida Bauyrzhanova (Kazakhstan) Nadine Joy Nathan (Singapore)
Kylee Kvamme (Philippines) Emma Yap (Singapore)

*As of June 30, Barros has withdrawn due to injury and has been replaced by Diaz. As of August 24, Mintcheva has withdrawn due to injury and has been replaced by Skalska. As of September 12, Zwicker has withdrawn due to injury and has been replaced by Ananjeva. As of September 19, Cereghetti has withdrawn and has been replaced by teammate Wu. As of September 23, Diaz is no longer listed on the nominative roster.

**Reallocated from host country berth

Apparatus World Cup Series

Up to 32 women (8 per apparatus) qualified nominative spots based on their ranking at the conclusion of the four-meet series (2 per NOC without a team qualified, per apparatus). The qualified gymnasts will only be able to compete on the apparatus they qualified for.

Vault

Oksana Chusovitina (Uzbekistan)* Darya Yassinskaya (Kazakhstan)
Agata Vostruchovaite (Lithuania)* Hillary Heron (Panama)
Nancy Taman (Egypt)* Nazanin Teymurova (Azerbaijan)
Julie Erichsen (Norway) Katrina Jurevica (Latvia)
Bilge Tarhan (Türkiye)* Gulnaz Jumabekova (Uzbekistan)*
Amina Khalimarden (Kazakhstan)*

*As of June 30, Chusovitina and Vostruchovaite have withdrawn and have been replaced by Tarhan and Jumabekova. As of September 4, Taman has withdrawn and has been replaced by Khalimarden.

Uneven Bars

Yelizaveta Hubareva (Ukraine) Julie Erichsen (Norway)
Jana Mahmoud (Egypt) Zarith Imaan Khalid (Malaysia)
Hillary Heron (Panama) Magdalini Tsiori (Greece)
Ameera Hariadi (Indonesia) Vasiliki Millousi (Greece)*
Rachel Yeoh Li Wen (Malaysia)* Derin Tanriyasükür* (Türkiye)

*As of June 30, Millousi has withdrawn and has been replaced by Yeoh. As of July 7, Yeoh has withdrawn and has been replaced by Tanriyasükür.

Balance Beam

Yelizaveta Hubareva (Ukraine) Marie Rønbeck (Norway)
Marta Pihan-Kulesza (Poland) Nazanin Teymurova (Azerbaijan)
Angel Wong Hiu Ying (Hong Kong) Charlie Chan Cheuk Lam (Hong Kong)*
Mariana Parente (Portugal) Tina Zelcic (Croatia)
Hillary Heron (Panama)*

*As of September 23, Chan has withdrawn and has been replaced by Heron.

Floor Exercise

Nazanin Teymurova (Azerbaijan) Hillary Heron (Panama)
Elvira Katsali (Greece) Tran Doan Quynh Nam (Vietnam)
Marie Rønbeck (Norway) Darya Yassinskaya (Kazakhstan)
Charlie Chan Cheuk Lam (Hong Kong)* Jasmin Salama (Egypt)*
Mariana Parente (Portugal)* Samira Gahramanova (Azerbaijan)*

*As of September 4, Salama has withdrawn and has been replaced by Parente. As of September 15, Chan has withdrawn and has been replaced by Gahramanova.

Article by Lauren Hopkins

———————–

By: Lauren
Title: The 2023 World Championships WAG Team Master List
Sourced From: thegymter.net/2023/09/23/the-2023-world-championships-wag-team-master-list/
Published Date: Sat, 23 Sep 2023 15:21:40 +0000

Read More

Trending

Exit mobile version